Teater – Världspremiär 16 oktober Kris, kaos & katastrof

En sci-fi komedi för alla oss som någon gång känt att världen är på väg att explodera. Skriven av dramatikerstjärnskottet Amar Jašarević, i regi av hyllade Farnaz Arbabi. 

Måndag morgon i ett klassrum någonstans. Fem elever och en lärare samlas för ett omprov i svenska. I uppgiften ska de svara på frågan “hur ser ditt liv ut om 20 år?”... men vad svarar man när man inte ens vet hur nästa vecka ser ut? Eller måste hantera överbeskyddande morsor och gängkriminella bröder? Kommer fuckboys fortsätta ghosta oss i all framtid? Tänk om livet bara är en AI-genererad evighetsloop? Eller Jesus återvänder? Planeten kanske brinner upp? 

Snart är eleverna så intrasslade i varandra att de knappt hör inrymningslarmet som tjuter utanför klassrumsdörren...

Kris, kaos & katastrof är en sci-fi komedi för alla oss som någon gång känt att världen är på väg att explodera. Skriven av dramatikerstjärnskottet Amar Jašarević, i regi av hyllade Farnaz Arbabi. 

⭐️ EARLY BIRD-ERBJUDANDE: De allra första köparna får 50% på ordinariebiljetter med koden: earlybird. OBS begränsat antal biljetter. Giltigt till och med 21 april 2026.

En samproduktion mellan Unga Klara och Norska Riksteatret. Pjäsen har sin världspremiär på Unga Klara 16 oktober 2026 innan den åker på turné i Norge.


Fler speldatum släpps löpande.

Fakta

Världspremiär
16 oktober
Rekommenderas från
15 år
Längd
ca 90 min
Bilder
Presscitat

Hjärnorna bakom Kris, kaos & katastrof är Farnaz Arbabi och Amar Jašarević. Pjäsen har världspremiär den 16 oktober på Unga Klara innan den åker vidare till Norge, där den ska turnera för skolklasser runt om i landet.

Farnaz Arbabi är prisbelönt regissör, senast aktuell med sin kritikerrosade nytolkning av Shakespeares Så tuktas en argbigga på Dramaten. Hon tilldelades Ganneviksstipendiet 2025 med motiveringen att hon som banbrytande regissör och dramatiker berikat den svenska teaterscenen med mod, skärpa och konstnärlig integritet. 

Amar Jašarević är en av Sveriges mest spännande nya röster inom dramatiken, uppmärksammad för sin förmåga att fånga unga människors språk och samtidens absurditeter. Senast aktuell med radiodramat Viskleken för Sveriges Radio Drama för unga samt pjäsen AGNUS DEI, som tilldelades två priser vid Stockholm Fringe Festival 2025.

Medverkande
Nader Attiyah
Hannes Alin
Helen Engida*

*praktikant Teaterhögskolan Malmö

Julia Küster
Karolina Mindell Kidanu
Sjur Vatne Brean
Produktion
Manus

Amar Jašarević

Regi

Farnaz Arbabi

Dramaturg

Erik Uddenberg & Toril Solvang

Scenografi & kostymdesign

Jenny Kronberg

Ljus

Elisabeth Kjeldahl Nilsson

Ljud

Leo Goldmann

Maskdesign

Alexander Wernersson

Grafisk formgivare

Parasto Backman

Videodesign

Noemi Rombo Zetterlund

Foto

Linnéa Tammerås

Biljetter

fredag Fåtal kvar
11:00
Kris, kaos & katastrof - Världspremiär Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
lördag Fåtal kvar
14:00
Kris, kaos & katastrof - Kvällspremiär Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
tisdag
11:00
Kris, kaos & katastrof Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
onsdag
11:00
Kris, kaos & katastrof Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
torsdag
11:00
Kris, kaos & katastrof Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
fredag
17:00
Kris, kaos & katastrof Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
lördag
14:00
Kris, kaos & katastrof Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
tisdag
18:00
Kris, kaos & katastrof - höstlovsteater Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett
onsdag
18:00
Kris, kaos & katastrof - höstlovsteater Unga Klara, Kulturhuset Stadsteatern
Boka biljett