← Press Pressmeddelande: Världspremiär i höst för sci-fi komedin KRIS, KAOS & KATASTROF

Av Amar Jašarević och i regi av Farnaz Arbabi.

Vad gör du om tjugo år? Frågan som börjar som en enkel skoluppgift eskalerar snabbt till en existentiell urladdning om AI-loopar, domedagsprofetior och meningen med allt. I höst presenterar Unga Klara KRIS, KAOS & KATASTROF – en nyskriven sci-fi komedi för alla som någon gång känt att världen är på väg att explodera. En samproduktion med norska Riksteatret. Världspremiär 16 oktober 2026 på Unga Klara.

Det är måndag morgon och fem ungdomar har samlats i ett klassrum för ett omprov. När läraren ber dem blicka tjugo år in i framtiden räcker inte de vanliga svaren till. Spelar betygen någon roll om verkligheten bara är en AI-genererad evighetsloop? Är det värt att planera för familjeliv om allt slutar med armageddon? Nuet hinner ikapp dem när ett larm börjar tjuta utanför dörren

Föreställningen är en samproduktion mellan Unga Klara och norska Riksteatret, skriven av dramatikstjärnskottet Amar Jašarević och i regi av Unga Klaras ena konstnärliga ledare, den mångfaldigt prisbelönta Farnaz Arbabi.

Farnaz Arbabi har sedan 2014 varit konstnärlig ledare för Unga Klara tillsammans med Gustav Deinoff. Hon är senast aktuell med sin kritikerrosade nytolkning av Shakespeares Så tuktas en argbigga på Dramaten, och tilldelades Ganneviksstipendiet 2025 med motiveringen att hon som banbrytande regissör och dramatiker berikat den svenska teaterscenen med mod, skärpa och konstnärlig integritet. 

Amar Jašarević är en av Sveriges mest spännande nya röster inom dramatiken, uppmärksammad för sin förmåga att fånga unga människors språk och samtidens absurditeter. Han är senast aktuell med radiodramat Viskleken för Sveriges Radio Drama för unga samt pjäsen AGNUS DEI, för vilken han tilldelades två priser vid Stockholm Fringe Festival 2025.

Riksteatret är Norges nationella turnéteater. Teatern finns till för att människor i hela Norge ska ha tillgång till scenkonst av hög kvalitet, och turnerar till 75 kulturhus från norr till söder.

Om KRIS, KAOS & KATASTROF
Världspremiär
 16 oktober 2026 på Unga Klara 
Målgrupp Från 15 år, årskurs 9 och gymnasiet
Längd
 Ca 90 minuter
Turné Föreställningen åker på turné i Norge med Riksteatret under våren 2027, efter spelperioden på Unga Klara i Stockholm

Medverkande (på Unga Klara)
Hannes Alin, Nader Attiyah, Sjur Vatne Brean, Helen Engida*, Karolina Mindell Kidanu och Julia Küster

* Praktikant från Malmö Teaterhögskola

Konstnärligt team
Manus Amar Jašarević
Regi Farnaz Arbabi
Dramaturg Erik Uddenberg & Toril Solvang
Scenografi & kostymdesign Jenny Kronberg
Ljus Elisabeth Kjeldahl Nilsson
Ljud Leo Goldmann
Maskdesign Alexander Wernersson
Videodesign Noemi Rombo Zetterlund

Kontakt
För mer information eller intervjuförfrågningar, kontakta:

Martha Tedla, marknadsförare på Unga Klara
E-post:
martha@ungaklara.se
Telefon: 076-007 69 45

Bilder: Högupplösta pressbilder finns tillgängliga.

Publicerad 14-04-2026

Farnaz Arbabi och Amar Jašarević. Foto: Linnéa Tammerås.

Farnaz Arbabi. Foto: Linnéa Tammerås.

Amar Jašarević. Foto: Linnéa Tammerås.

Farnaz Arbabi och Amar Jašarević. Foto: Linnéa Tammerås.

Amar Jašarević. Foto: Linnéa Tammerås.

Farnaz Arbabi. Foto: Linnéa Tammerås.